Majski hrošč – kdo dela škodo, hrošč ali ličinka?

Majski hrošč ljubi travo. Najraje odlaga jajčeca v nekoliko zapleveljeno in sončno travno površino, na kateri odloži več kot 80 jajčec. Od odložitve jajčec, do izlege ličink mine 4-6 tednov. Razvoj majskega hrošča poteka 3 leto, šele četrto leto govorimo o majskem hrošču, do takrat o ličinki majskega hrošča oz. ogrcu.

Prvo sezono po izleganju ličinke, ki jih izleže majski hrošč, ne naredijo veliko škode, glavna škoda nastane v drugi in tretji sezoni.

Majski hrošč

Po levitvi konec poletja prezimijo v zemlji in od tu dalje govorimo o ogrcih. Spomladi, nekje od aprila dalje, se začnejo ličinke majskega hrošča obilno hraniti in v tem času povzročijo veliko škode na koreninah vrtnin. Pred njimi ni varna nobena vrtnina, saj se ličinke pod zemljo gibljejo vodoravno tudi do enega metra. Njihovo intenzivno debeljenje in hranjenje jih na koncu druge sezone pripelje do velikosti 5 cm. Septembra se zopet skrijejo in počakajo v zemlji čez zimo. Ko se začne četrta sezona, ne povzročajo več škode na vrtninah, takrat opazimo odrasle leteče majske hrošče, ki jih opazimo po koncentričnih krogih na travnikih, ob grmovjih in v okolici parkov.

Zatiranje majskega hrošča z lovljenjem in zastirko ni najbolj učinkovito, saj težko preprečimo odlaganje jajčec. Bolj učinkovito je redno in temeljito odstranjevanje plevelov iz trave ter redna košnja, saj plitva tla niso tako primerna za odlaganje jajčec.

Kot zelo učinkovito ekološko sredstvo zatiranja se je pokazal Neem cake, katerega aktivna sestavina azadirachtin prepreči hranjenje ličink in njihov nadaljnji razvoj. Neem cake se uporablja v spomladi in jeseni, pri čemer se ključna učinkovitost za ličinke pokaže v jeseni, ko opravi temeljito razkuževanje zemlje in tako prepreči prezimovanje. Na takšen način dosežemo, da spomladi pričnemo s sajenjem vrtnin v čisto zemljo in je možnost za razvoj ličink zelo majhna.

Če povzamem, ekološko gnojilo Neem cake in redno puljenje plevelov bodo dali odlične rezultate v boju z majskimi hrošči in ogrci.