Računalniški eŠport

Igre so lahko elektronske, pri kateri igralec s pomočjo vmesnika upravlja določeno elektronsko napravo, v kateri je igra vgrajena. Naprava igralcu prikaže video obliko. Več o tem si preberite na http://www.nadlani.si/multimedija/igre/.

Danes so igre velik del naših življenj, saj nekaterim zagotavlja zaslužek. Igre lahko igramo na osebnih računalnikih, igralnih konzolah ali arkadnih avtomatih. Neka tako imenovana vhodna naprava, s katero kot igralec igre upravljaš, je kontroler.

Poznamo več vrst iger. Te so akcijske igre ki so naravnane bolj akcijski, mednje pa spadajo tusi strelske in pretepaške igre. Potem poznamo arkadne igre, ki so predvsem preproste in preverjajo igralčevo spretnost, težavnost pa se viša.

Obstajajo še pustolovske videoigre, ki se osredotočajo na reševanje ugank in raziskovanje nekega znanega ali tujega območja. Igre kjer so vloge, tam je večji poudarek na izdelavi in razvoju lika, ki je v namišljenem svetu.
Simulacijske videoigre simulirajo aktivnost iz resničnega življenja. Tu so priljubljena vozila.

igre

Športne videoigre simulirajo športne aktivnosti ( Electronic Arts)

Strateške videoigre zahtevajo logistične in taktične sposobnosti za dobro izkoriščanje virov. Delijo se na potezne in realnočasovne.

Razvoj videoiger: Z izdelavo iger se lahko ukvarja praktično vsak, seveda pa moraš poznati osnove računalništva oziroma neke določene tehnologije. Izdelavo iger vodi vodja projekta, ki mora biti seznanjen z razvojem od začetka pa vse do končnega koraka. Programer razvija kode in mora vedeti veliko o matematiki, fiziki ter programiranju, da lahko neko igro pretvori v takšno obliko, da je uporabnikom všeč. Videz igre ustvari grafični oblikovalec, ki se lahko specializira za 2D ali 3D grafiko. Potem mora biti v proces izdelave igre vključen tudi tehnični oblikovalec, ki napiše skripto, animira like v igri in morda ustvari tudi kakšne posebne učinke. Zvočni dizajner poskrbi za zvočno obdelavo, in sicer govor, glasbo, zvočne efekte kot  sta naprimer eksplozija ali veter. S programov te zvoke obdela. Skladatelj pa izbere glasbo, ki bo vključena v videoigri.

Smo v času rasti tehnologije, beremo manj knjig in čedalje pogosteje radi igramo videoigre. Ima tudi slabe plati kot je zasvojenost. Zasvojenost z računalniškimi igricami še ni bila diagnozirana v kakršnokoli statistiko, lahko pa so tako neobvladljive kot so igre na srečo.